5 Mart 2009 Perşembe

RonaldoBizim jenerasyon Ronaldo deyince hala kendisini hatırlar, diğerinin adı Cristiano Ronaldo bir nevi K. Ali B. Ali durumu.
Ronaldo'yu ilk o yıllardaki efsane oyun Sensible Soccer'ın Psv'sinde tutulamayan forvet olarak gördük o yıllarda yabancı ligleri özellikle de Hollanda ligini takip etmek bu kadar kolay değildi. İnternetin yeni girdiği memlekette futbol için en güzel kaynağımız okul kütüphanesine gelen Fransızca futbol dergileriydi. Ronaldo'nun Barca transferi sonrası yayınlanan geniş Ronaldo yazısını hala hatırlarım. O yıllar aynı zamanda Bosman'ın ortalığı dağıtıp yavaş yavaş futbol ve transfer piyasasının en hareketli dönemine denk geleceği yıllardı. Barca'da 37 maçta 34 gol atıp transfer şampiyonu Inter'e gitti. Ondan sonra düşüş başladı kariyerinde. 98'de şaibeli final maçından sonra Inter'de sakatlanıp 1 sene sonra sahalara döndüğünde sadece 7 dakika oynayıp tekrar sakatlandı.
Dönüşü muhteşem oldu bizim de olduğumuz kupada Brezilya'nın kupayı almasını sağladı. Kupadan sonra tekrar İspanya'ya döndü ama bu sefer Real Madrid'e. Madrid'de 4 sene kaldıktan sonra yine İtalya'ya döndü ama bu sefer Milan'a. Inter'e asla nasip olmayan Ronaldo bu sefer Milano'nun diğer tarafında gösterecekti kendini. Derby'de gol attıktan sonra bu derbide 2 taraf için de gol atan tek futbolcu olup tarihe geçti. Burda geçirdiği sakatlığı futbolu takip eden herkes hatırlıyordur.


Bu efsanevi ve bana göre hala eşi benzeri bulunmayan yetenek Ronaldo 13 ay sonra tekrar sahalara Corinthians formasıyla geri döndü. Corinthians 2-0 öndeyken oyuna giren Ronaldo biraz besili gibi duruyor ama zamanla eğer kilo sorununu hallederse bu yaşında son kez Avrupa'ya transfer olup emekliliğini garanti altına alabilir. Sakatlıklar yüzünden hakettiği değeri göremediğine ve hakettiği başarıları yakalayamadığına inandığım Ronaldo'yu belki de Türkiye'de forma satışı yapmayı seven kulüplerimizin birinde görebiliriz.


Video: Ronaldo Corinthians' Debut:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder